וויסקי

גראנטס - GRANTS

בהכנת הוויסקי המעורבב יש למאסטר בלנדד תפקיד מכריע ביותר. נסיונו, מיומונותו, כישוריו וידיעותיו, באים לידי ביטוי בכל שלב. המאסטר בלנדד חייב לשלוט בסוגי הוויסקי השונים מאחר והוא עובד עם עשרות סוגי וויסקי בו זמנית. הויראטוזיות שלו היא להכיר ולצפות את התגובות של כל אחת מהפורמולות אותן הוא רוקח. הוויסקי המעורבב מורכב %02 - %05 וויסקי לתת נקי, ומ- %05 - %08 וויסקי מעורבב מסוגים ומיצרנים שונים, אותם בחר המאסטר בלנדד - מי בשל טעמו, מי בשל צבעו ומי בשל הארומה המיוחדת שהוא מעניק למוצר הסופי. עבודת המאסטר בלנדד מורכבת מאוד, ולעיתים, על מנת ליצור העירבוב המושלם, משתמש המאסטר בלנדד בכ - 06 סוגים שונים של וויסקי. לאחר שהמאסטר בלנדד החליט על הפורמולה, מועברים כל המרכיבים לכלי עירבוב גדולים מנירוסטה, בהם מעורבבים ע"י לחץ אויר. לאחר העירבוב מועברת התערובת לחביות עץ אלון אדירות מימידים, בהם התמזגו המרכיבים מינימום 6 חודשים, עד לחיתון הטעמים. אם נתקלתם בתווית המציינת הדגיל הוויסקי המעורבב, חשוב שתדעו שזהו גילו של צעיר הוויסקים שהיו בתערובת, ושרב האחרים מבוגרים יותר.

ג'וני ווקר רד לייבל - JOHNNIE WALKER

ג'וני ווקר הוא ויסקי סקוטי מסוג בלנדד (מורכב מערבוב של מספר סוגי ויסקי), במקור נקרא הוויסקי "ווקר'ס קילמרנוק ויסקי" (Walker's Kilmarnock Whiskey) ויוצר על ידי ג'ון (ג'וני) ווקר, זבן מקומי בעיר איירשייר שבסקוטלנד. הוא נהג למכור את הטובין במכולת הפרטית שהחזיק בבעלותו. למרות זאת, מי שהפך את הוויסקי הביתי של ווקר לנפוץ כל כך היו דווקא בנו, אלכסנדר, ונכדו - אלכסנדר ווקר השני. ווקר עצמו הלך לעולמו ב-1857, אך מורשתו - בצורת המשקה הסקוטי המסורתי והמפורסם - חיה ובועטת. גם היום מיוצר הוויסקי בקילמרנוק, אך כיום המבשלה כוללת מפעל גדול הסמוך לתחנת הרכבת העירונית. משרדי ההנהלה של החברה ממוקמים לא הרחק משם, במבשלה המקורית של ג'וני ווקר עצמו, בפינת הרחובות סטראנד (Strand) וג'ון פיני (Finnie).

גלן מורנג'י - GLEN MORANGIE

תאגיד LVMH, המחזיק בגלנמורנג'י, הודיע שישנה לחלוטין את תדמית מותג הוויסקי הותיק שלו – גלמורנג'י. בין השאר, יעבור הוויסקי לבקבוקים מעוגלים יותר, חדשים ושונים. גלנמורנג'י 10 יכונה "Glenmora ngieOriginal", ואילו הבקבוקים בסדרת הפינישים השונים – גימור פורט ושות' יכונה "Glenmorangie Extra Matured". הוויסקי בסדרה זאת יתיישן במשך עשר שנים בחביות – כרגיל – וימשיך להתיישן במשך שנתיים נוספות בחביות ל"גימור". זאת תקופה יחסית ארוכה לפיניש, כאשר הסטנדרט במזקקות רבות הוא של שישה חודשים בלבד. כרגע יהיו שלושה פינישים: Lasanta - בחביות שרי אולורוסו ספרדיות, Quinta Ruban – בחביות פורט, ו- Nectar D'Or – בחביות סוטרן. מלבד שינויים שיווקיים ותדמיתיים אלה, החברה השקיעה בקו מילוי חדש ומודרני ותשקיע מאמצים בשיווק בינלאומי, בין השאר בארצות הברית, יפן וסין. גלנמורנג'י מיובא לישראל על ידי חברת צרפת-ישראל.

לפרויג - LAPHROAIG

לפרויג או לאפרויג (באנגלית: Laphroaig) הינו ויסקי מסוג סינגל מאלט המיוצר באי איילי (Islay) שנמצא במערב סקוטלנד. בתהליך הייצור, שלב ההלתתה מופסק באמצעות עשן. בדומה לסוגי ויסקי אחרים מהאי איילי, מוסיפים לחומרי הבעירה של האש כבול, אשר נותן את הטעם האופייני הכּבוּלי של הויסקי מהאי. הלפרויג הוא אחד מסוגי הויסקי בהם טעמו של הכבול הוא המודגש ביותר. יישון הויסקי בחביות מתבצע בקרבה לים, עובדה המוסיפה לטעם ולארומה של הויסקי מעין מליחות, אשר יש המתייחסים אליה בתור 'יודיות' (מלשון יוד). ישנם אנשים הטוענים כי ויסקי זה הוא בין הויסקים הסקוטים המעושנים והכבולים ביותר שיש כשלצידו עומד ויסקי לגבולין (באנגלית: Lagavulin). מזקקת לפרויג (משמעות השם לפרויג בגאלית סקוטית הוא "החלל היפהפה ליד המפרץ הרחב".) נפתחה לראשונה בשנת 1815 על-ידי האחים אלכס ודונלד ג'ונסטון. האחים ג'ונסטון למעשה היו מומחי עירבוב ויסקי (או בקיצור McCrae's) השייכים לקלן דונאלד (שבט סקוטי). האחים ג'ונסטון שינו את שמם לאחר נפילת המרד של 'יעקבן' (חסיד של מלך אנגליה ג'יימס השני לאחר נפילתו) והתיישבו על האי איילי. המזקקה נוהלה על-ידי משפחת ג'ונסטון עד לשנת 1887 ולאחר מכן בעלות המזקקה הועברה למשפחת הנטר. משפחת הנטר ניהלה את המזקקה עד לשנת 1954 על-ידי לן הנטר. כשלן הנטר (שלא היה לו ילדים) מת, החליט להעביר את בעלות המזקקה לאחד ממנהליה (בסי וויליאמסון). לאחר מכן המזקקה נמכרה לארגון ללונג ג'ון ב- 1960 והפכה לחלק מ'אליי דומיק' (Allied Domecq) שהוא למעשה תאגיד ענק. בשנת 2005 החברה נרכשה שוב על-ידי תאגיד 'הענק פורצ'ן ברנס'.

ג'וני ווקר שחור- JONNIE WALKER

ג'וני ווקר (Johnnie Walker) הוא ויסקי סקוטי מסוג בלנדד (מורכב מערבוב של מספר סוגי ויסקי), המיוצר במבשלת דיאגאו שבקילמרנוק, סקוטלנד. כמו כן לחברת ג'וני ווקר יש 6 סוגי ויסקי שכל אחד מהם מיושן בחביות עץ אלון. החברה מוכרת למעלה מ-120 מיליון בקבוקי ויסקי בעולם בכל שנה, בכ-200 מדינות והויסקי שלה נחשב לוויסקי בעל התפוצה הרחבה ביותר בעולם. במקור נקרא הוויסקי "ווקר'ס קילמרנוק ויסקי" (Walker's Kilmarnock Whiskey) ויוצר על ידי ג'ון (ג'וני) ווקר, זבן מקומי בעיר איירשייר שבסקוטלנד. הוא נהג למכור את הטובין במכולת הפרטית שהחזיק בבעלותו. למרות זאת, מי שהפך את הוויסקי הביתי של ווקר לנפוץ כל כך היו דווקא בנו, אלכסנדר, ונכדו - אלכסנדר ווקר השני. ווקר עצמו הלך לעולמו ב-1857, אך מורשתו - בצורת המשקה הסקוטי המסורתי והמפורסם - חיה ובועטת. גם היום מיוצר הוויסקי בקילמרנוק, אך כיום המבשלה כוללת מפעל גדול הסמוך לתחנת הרכבת העירונית. משרדי ההנהלה של החברה ממוקמים לא הרחק משם, במבשלה המקורית של ג'וני ווקר עצמו, בפינת הרחובות סטראנד (Strand) וג'ון פיני (Finnie). עד 1860, החוק בסקוטלנד לא אפשר ערבוב של לתת עם דגנים אחרים. רק ב-1865 החל בנו אלכסנדר לייצר את הוויסקי המעורבב (Blended) הראשון שלהם - ווקר'ס אולד היילנד (Walker's Old Highland), שלימים נקרא ג'וני ווקר וייט לייבל. (לבן) מאוחר יותר יצאו ה-Special Old Highland (מיוחד - לימים Red Label) וה-Extra Special Old Highland (מיוחד מאוד - לימים Black Label). נכדיו של ג'וני ווקר, ג'ורג' ואלכסנדר השני, העניקו לוויסקי שמות לפי צבעים בשנים 1906-1909 ושנים ספורות מאוחר יותר הפסיקו את ייצורו של ה-White Label משיקולים כלכליים. בשנת 1932 נוסף ה-סווינג לפס הייצור. ג'וני ווקר מוכר מספר סוגים של ויסקי, כל אחד מורכב מתערובת דומה, אך ההבדלים ביניהם ניכרים במספר השנים בהן בילה הוויסקי בתהליך היישון. רד לייבל (Red Label) - ויסקי בן 3-5 שנים. בלאק לייבל (Black Label) - ויסקי בן 12 שנים. גרין לייבל (Green Label) - ויסקי בן 15 שנים. זהו וויסקי מסוג בלנדד מאלט שייחודו בכך שהוא מורכב מתערובת של מספר סוגי ויסקי סינגל מאלט, שהבולטים ביניהם הם טאליסקר, קראגנמור וקאול אילה. סווינג (Swing) - ויסקי שגילו אינו מצוין אבל הערכה היא שהוא בן 17 שנה. גולד לייבל (Gold Label) - ויסקי בן 18 שנים. בלו לייבל (Blue Label) - מותג היוקרה של חברת ג'וני ווקר. כמו כן שנת המינימום של הבלנד הצעיר ביותר אינה מצוינת, חברת ג'וני ווקר מודעת לכך והיא טוענת שאינה מוכנה לציין זאת כדי לא לתת יותר מדי מידע על המותג אך ההערכה הרווחת היא שהצעיר במרכיביו בן 27 שנים, ואילו הזקן במרכיביו בן 50-60 שנים.

ג'ימסון - JAMESON

ג'יימסון הוא וויסקי אירי מסוג בלנדד (דהיינו כזה המורכב מערבוב של מספר וויסקים שונים, מחביות שונות), המופק מתערובות של מאלט (דגנים אשר עברו תהליך ליתות) ומדגנים שלא הפכו למאלט. ג'יימסון הוא וויסקי אירי מסוג בלנדד (דהיינו כזה המורכב מערבוב של מספר וויסקים שונים, מחביות שונות), המופק מתערובות של מאלט (דגנים אשר עברו תהליך ליתות) ומדגנים שלא הפכו למאלט. שעורה הינה מרכיב עיקרי לתהליך הכנת הוויסקי, אך בהפקת הג'יימסון מעורבים גם סוגים נוספים של גרגירי תבואה, דבר המתבטא כמובן בטעם. ייבוש המאלט נעשה בתנורים סגורים, דבר המבטיח טעם חלק וטבעי ללא עשן. הוויסקי עובר זיקוק משולש, והיישון נעשה בעיקרו בחביות עץ אלון בהם השתמשו בעבר ליישון שרי ובורבון.

ג'וני ווקר מיושן גרין 15 שנה

ג'וני ווקר (Johnnie Walker) הוא ויסקי סקוטי מסוג בלנדד (מורכב מערבוב של מספר סוגי ויסקי), המיוצר במבשלת דיאגאו שבקילמרנוק, סקוטלנד. כמו כן לחברת ג'וני ווקר יש 6 סוגי ויסקי שכל אחד מהם מיושן בחביות עץ אלון. החברה מוכרת למעלה מ-120 מיליון בקבוקי ויסקי בעולם בכל שנה, בכ-200 מדינות והויסקי שלה נחשב לוויסקי בעל התפוצה הרחבה ביותר בעולם. במקור נקרא הוויסקי "ווקר'ס קילמרנוק ויסקי" (Walker's Kilmarnock Whiskey) ויוצר על ידי ג'ון (ג'וני) ווקר, זבן מקומי בעיר איירשייר שבסקוטלנד. הוא נהג למכור את הטובין במכולת הפרטית שהחזיק בבעלותו. למרות זאת, מי שהפך את הוויסקי הביתי של ווקר לנפוץ כל כך היו דווקא בנו, אלכסנדר, ונכדו - אלכסנדר ווקר השני. ווקר עצמו הלך לעולמו ב-1857, אך מורשתו - בצורת המשקה הסקוטי המסורתי והמפורסם - חיה ובועטת. גם היום מיוצר הוויסקי בקילמרנוק, אך כיום המבשלה כוללת מפעל גדול הסמוך לתחנת הרכבת העירונית. משרדי ההנהלה של החברה ממוקמים לא הרחק משם, במבשלה המקורית של ג'וני ווקר עצמו, בפינת הרחובות סטראנד (Strand) וג'ון פיני (Finnie). עד 1860, החוק בסקוטלנד לא אפשר ערבוב של לתת עם דגנים אחרים. רק ב-1865 החל בנו אלכסנדר לייצר את הוויסקי המעורבב (Blended) הראשון שלהם - ווקר'ס אולד היילנד (Walker's Old Highland), שלימים נקרא ג'וני ווקר וייט לייבל. (לבן) מאוחר יותר יצאו ה-Special Old Highland (מיוחד - לימים Red Label) וה-Extra Special Old Highland (מיוחד מאוד - לימים Black Label). נכדיו של ג'וני ווקר, ג'ורג' ואלכסנדר השני, העניקו לוויסקי שמות לפי צבעים בשנים 1906-1909 ושנים ספורות מאוחר יותר הפסיקו את ייצורו של ה-White Label משיקולים כלכליים. בשנת 1932 נוסף ה-סווינג לפס הייצור. גרין לייבל (Green Label) - ויסקי בן 15 שנים. זהו וויסקי מסוג בלנדד מאלט שייחודו בכך שהוא מורכב מתערובת של מספר סוגי ויסקי סינגל מאלט, שהבולטים ביניהם הם טאליסקר, קראגנמור וקאול אילה.

שיבס ריגל מיושן 12 שנה - CHIVAS REGAL

שיבס ריגל או שיבאס ריגל (Chivas Regal) הוא שמו של ויסקי סקוטי מסוג בלנדד (מורכב מערבוב של מספר סוגי ויסקי). המותג שיבס יוצר לראשונה בשנת 1801 בסקוטלנד. ראשיתו במזקקת משקאות אשר נוסדה על ידי האחים ג'יימס וג'ון שיבס; מקור שמם במילה הגאלית סקוטית seamhas, שמשמעותה "בר מזל" או - "בורך במזל טוב". ב-1843 נבחרה המזקקה לספק ויסקי לבית המלוכה הבריטי, והדבר העלה את חינו בעיני צרכנים ברחבי אנגליה. בשנת 1909 החלו בשיווק המשקה בארצות הברית. כיום המותג שיבס מיוצר על ידי חברת Pernod Ricard אחוז האלכוהול במותגים שמוכרת החברה הוא 40%, ומלבד שמם המסחרי הם מכונים במספר, המציין כמה שנים מיושנים מרכיבי הויסקי בחביות אלון. שיבס ריגאל 12 (Chivas Regal 12) - התערובת הסטנדרטית. הויסקי מכיל 35 תערובות שונות, שהבולטת ביניהם היא ויסקי הסתראת'יילה. זהו המותג הנמכר ביותר של החברה.

ג'וני ווקר גולד לייבל ריזרב - JONIEE WALKER GOLD

ג'וני ווקר (Johnnie Walker) הוא ויסקי סקוטי מסוג בלנדד (מורכב מתערובת של מאלט וגריין), המיוצר במבשלת דיאגאו שבקילמרנוק, סקוטלנד. חברת ג'וני ווקר משווקת 6 סוגי ויסקי שכל אחד מהם מיושן בחביות עץ אלון. החברה מוכרת למעלה מ-120 מיליון בקבוקי ויסקי בעולם בכל שנה, בכ-200 מדינות והויסקי שלה נחשב לוויסקי בעל התפוצה הרחבה ביותר בעולם. היסטוריה במקור נקרא הוויסקי "ווקר'ס קילמרנוק ויסקי" (Walker's Kilmarnock Whiskey) ויוצר על ידי ג'ון (ג'וני) ווקר, זבן מקומי בעיר איירשייר שבסקוטלנד. הוא נהג למכור את הטובין במכולת הפרטית שהחזיק בבעלותו. למרות זאת, מי שהפך את הוויסקי הביתי של ווקר לנפוץ כל כך היו בנו, אלכסנדר, ונכדו - אלכסנדר ווקר השני. ווקר עצמו הלך לעולמו ב-1857, אך מורשתו - בצורת המשקה הסקוטי המסורתי והמפורסם שרירה וקיימת. גם היום מיוצר הוויסקי בקילמרנוק, אך כיום המבשלה כוללת מפעל גדול הסמוך לתחנת הרכבת העירונית. משרדי ההנהלה של החברה ממוקמים לא הרחק משם, במבשלה המקורית של ג'וני ווקר עצמו, בפינת הרחובות סטראנד (Strand) וג'ון פיני (Finnie). תחילת הדרך עד 1860, החוק בסקוטלנד לא אפשר ערבוב של לתת עם דגנים אחרים. רק ב-1865 החל בנו אלכסנדר לייצר את הוויסקי המעורבב (Blended) הראשון שלהם - ווקר'ס אולד היילנד (Walker's Old Highland), שלימים נקרא ג'וני ווקר וייט לייבל. (לבן) מאוחר יותר יצאו ה-Special Old Highland (מיוחד - לימים Red Label) וה-Extra Special Old Highland (מיוחד מאוד - לימים Black Label). נכדיו של ג'וני ווקר, ג'ורג' ואלכסנדר השני, העניקו לוויסקי שמות לפי צבעים בשנים 1906-1909 ושנים ספורות מאוחר יותר הפסיקו את ייצורו של ה-White Label משיקולים כלכליים. בשנת 1932 נוסף ה-סווינג לפס הייצור. מותגים נמכרים ג'וני ווקר מוכר מספר סוגים של ויסקי, כל אחד מורכב מתערובת דומה, אך ההבדלים ביניהם ניכרים במספר השנים בהן בילה הוויסקי בתהליך היישון. רד לייבל (Red Label) - ויסקי בן 3-5 שנים. בלאק לייבל (Black Label) - ויסקי בן 12 שנים. גרין לייבל (Green Label) - ויסקי בן 15 שנים. זהו ויסקי מסוג בלנדד מאלט שייחודו בכך שהוא מורכב מתערובת של מספר סוגי ויסקי סינגל מאלט, שהבולטים ביניהם הם טאליסקר, קראגנמור וקאול אילה. סווינג (Swing) - ויסקי שגילו אינו מצוין אבל הערכה היא שהוא בן 17 שנה. גולד לייבל (Gold Label) - ויסקי בן 18 שנים. בלו לייבל (Blue Label) - מותג היוקרה של חברת ג'וני ווקר. כמו כן שנת המינימום של הבלנד הצעיר ביותר אינה מצוינת, חברת ג'וני ווקר מודעת לכך והיא טוענת שאינה מוכנה לציין זאת כדי לא לתת יותר מדי מידע על המותג אך ההערכה הרווחת היא שהצעיר במרכיביו בן 27 שנים, ואילו הזקן במרכיביו בן 50-60 שנים

ג'וני ווקר בלו לייבל - JONIEE WALKER BLUE

ג'וני ווקר (Johnnie Walker) הוא ויסקי סקוטי מסוג בלנדד (מורכב מתערובת של מאלט וגריין), המיוצר במבשלת דיאגאו שבקילמרנוק, סקוטלנד. חברת ג'וני ווקר משווקת 6 סוגי ויסקי שכל אחד מהם מיושן בחביות עץ אלון. החברה מוכרת למעלה מ-120 מיליון בקבוקי ויסקי בעולם בכל שנה, בכ-200 מדינות והויסקי שלה נחשב לוויסקי בעל התפוצה הרחבה ביותר בעולם. היסטוריה במקור נקרא הוויסקי "ווקר'ס קילמרנוק ויסקי" (Walker's Kilmarnock Whiskey) ויוצר על ידי ג'ון (ג'וני) ווקר, זבן מקומי בעיר איירשייר שבסקוטלנד. הוא נהג למכור את הטובין במכולת הפרטית שהחזיק בבעלותו. למרות זאת, מי שהפך את הוויסקי הביתי של ווקר לנפוץ כל כך היו בנו, אלכסנדר, ונכדו - אלכסנדר ווקר השני. ווקר עצמו הלך לעולמו ב-1857, אך מורשתו - בצורת המשקה הסקוטי המסורתי והמפורסם שרירה וקיימת. גם היום מיוצר הוויסקי בקילמרנוק, אך כיום המבשלה כוללת מפעל גדול הסמוך לתחנת הרכבת העירונית. משרדי ההנהלה של החברה ממוקמים לא הרחק משם, במבשלה המקורית של ג'וני ווקר עצמו, בפינת הרחובות סטראנד (Strand) וג'ון פיני (Finnie). תחילת הדרך עד 1860, החוק בסקוטלנד לא אפשר ערבוב של לתת עם דגנים אחרים. רק ב-1865 החל בנו אלכסנדר לייצר את הוויסקי המעורבב (Blended) הראשון שלהם - ווקר'ס אולד היילנד (Walker's Old Highland), שלימים נקרא ג'וני ווקר וייט לייבל. (לבן) מאוחר יותר יצאו ה-Special Old Highland (מיוחד - לימים Red Label) וה-Extra Special Old Highland (מיוחד מאוד - לימים Black Label). נכדיו של ג'וני ווקר, ג'ורג' ואלכסנדר השני, העניקו לוויסקי שמות לפי צבעים בשנים 1906-1909 ושנים ספורות מאוחר יותר הפסיקו את ייצורו של ה-White Label משיקולים כלכליים. בשנת 1932 נוסף ה-סווינג לפס הייצור. מותגים נמכרים ג'וני ווקר מוכר מספר סוגים של ויסקי, כל אחד מורכב מתערובת דומה, אך ההבדלים ביניהם ניכרים במספר השנים בהן בילה הוויסקי בתהליך היישון. רד לייבל (Red Label) - ויסקי בן 3-5 שנים. בלאק לייבל (Black Label) - ויסקי בן 12 שנים. גרין לייבל (Green Label) - ויסקי בן 15 שנים. זהו ויסקי מסוג בלנדד מאלט שייחודו בכך שהוא מורכב מתערובת של מספר סוגי ויסקי סינגל מאלט, שהבולטים ביניהם הם טאליסקר, קראגנמור וקאול אילה. סווינג (Swing) - ויסקי שגילו אינו מצוין אבל הערכה היא שהוא בן 17 שנה. גולד לייבל (Gold Label) - ויסקי בן 18 שנים. בלו לייבל (Blue Label) - מותג היוקרה של חברת ג'וני ווקר. כמו כן שנת המינימום של הבלנד הצעיר ביותר אינה מצוינת, חברת ג'וני ווקר מודעת לכך והיא טוענת שאינה מוכנה לציין זאת כדי לא לתת יותר מדי מידע על המותג אך ההערכה הרווחת היא שהצעיר במרכיביו בן 27 שנים, ואילו הזקן במרכיביו בן 50-60 שנים

ג'ים בים - Jeam Bim

מקור הבורבון הוא במחוז בורבון שבקנטאקי, בו ייצרו וויסקי כבר מסוף המאה ה- 18. חומר הגלם העיקרי של הוויסקי הוא תירס – לא בגלל איכות, עקרון או סוד כלשהו, אלא משום שפשוט יש הרבה תירס בדרום ארה"ב. בעבר, רק וויסקי שיוצר במחוז בורבון היה יכול להיקרא בורבון, אך מאז שונה החוק ואת הבורבון ניתן לייצר בכל מקום בארה"ב. איך שלא יהיה, ה"מכורים" יגידו שרק בורבון שמיוצר בקנטאקי הוא 'הדבר האמיתי'. הבורבון חייב לעמוד בשלושה תקנים המעוגנים בחוק הפדרלי האמריקאי : 1. עליו להיות מיוצר מלפחות 51% תירס (בשונה מהמאלטים הסקוטיים שעשויים משעורה בלבד). 2. אחוז האלכוהול בו לא יעלה על 80%. 3. עליו להיות מיושן בחביות לפחות שנתיים. אם המשקה לא יעמוד בתקנים הוא לא ייקרא בורבון. כיום, אף על פי שכל וויסקי המיוצר בארה"ב ומקיים את שלושת התנאים יכול להיקרא בורבון, עדיין למעלה מ-90% ממזקקות הבורבון ממוקמות במדינת קנטאקי. כבר ב 1776 החלו תושבי העיירה בארדסטאון, קנטאקי, לייצר וויסקי באזור, בעיקר בגלל הסביבה בה חיו עם יערות עצי האלון ששימשו כחומר גלם לחביות היישון של הוויסקי, שדות התירס הנרחבים, מזג האוויר הנוח שעזר להבשלת הוויסקי והמים נטולי הברזל (דבר המוסיף רבות לאיכות, לטעם ולמרקם הוויסקי).

שיבס רויאל סאלוט 21 - CHIVAS ROYAL SALOT

המותג שיבס יוצר לראשונה בשנת 1801 בסקוטלנד. ראשיתו במזקקת משקאות אשר נוסדה על ידי האחים ג'יימס וג'ון שיבס; מקור שמם במילה הגאלית סקוטית seamhas, שמשמעותה "בר מזל" או - "בורך במזל טוב". ב-1843 נבחרה המזקקה לספק ויסקי לבית המלוכה הבריטי, והדבר העלה את חינו בעיני צרכנים ברחבי אנגליה. בשנת 1909 החלו בשיווק המשקה בארצות הברית. כיום המותג שיבס מיוצר על ידי חברת Pernod Ricard. מותגים בתפוצה רחבה אחוז האלכוהול במותגים שמוכרת החברה הוא 40%, ומלבד שמם המסחרי הם מכונים במספר, המציין כמה שנים מיושנים מרכיבי הויסקי בחביות אלון. שיבס רויאל סאלוט 21 (Chivas Royal Salute 21) - המותג החל להמכר לכבוד הכתרתה של אליזבת השנייה כמלכת בריטניה , שעם שובה לארצה נהגו לכבדה בירי 21 מטחי כבוד. הויסקי נמכר בארבעה צבעים שונים: כחול, ירוק, אדום, וחום. ההבדל ביניהם הוא מרכיבי הבלנדד ושינוי טעמים קלים אשר מתאימים את עצמם לשוק המקומי. שיבס ריבולב 21 (Chivas Revolve 21) - מותג ויסקי זה הוא למעשה שיחזור של טעות יצור שפקדה את מפעל שיבס. לפני כבערך מאה שנים, פס היצור של המפעל ייצר קו שלם של בקבוקים עם פגם בעיצוב. להפתעת המפעל הקהל הבריטי אהב את העיצוב "החדשני" וכיום חברת שיבס משחזרת את עיצוב הבקבוקים הישן. ויסקי זה מכיל מספר תערובות לא ידוע.

ג'ק סילבר - JACK SILVER

ג'ספר ניוטון "ג'ק" דניאל, נולד בשנת 1850 כצעיר מבין 10 אחים ואחיות. בגיל 7 ג'ק הצעיר החל לעבוד אצל דן קול, כומר לותרני אשר בבעלותו הייתה מזקקת וויסקי על גדות נהר הלוס. במהלך השנים הבאות, ג'ק למד כל מה שיכל לגבי ייצור וויסקי. בחודש ספט', שנת 1863, לאחר לחצים רבים מצד משפחתו והקהילה הנוצרית, דן קול מוכר את המזקקה לג'ק דניאל, בהיותו בן 13 בלבד. ג'ק דניאל'ס, הוויסקי הנמכר ביותר בעולם, יצא לאוויר העולם בשנת 1866. הוא מיוצר במזקקה הרשומה הראשונה בארה"ב, בעיירה קטנה בשם לינצ'בורג, טנסי. ג'ק דניאל'ס מורכב מתירס, שעורה, שיפון ומים נטולי ברזל ממערת גיר השומרת על טמפ' קבועה במהלך כל השנה. התזקיק מועבר לסינון דרך פחם מעץ מייפל במכלים שגובהם 3 מטרים, בתהליך שלוקח כעשרה ימים, ובמהלכו הוויסקי מתרכך ומקבל ארומה וטעם ייחודי. איש יודע מה פשר הספרה שבע. אנחנו בטוחים שלג'ק היתה סיבה טובה.... לגימה אחת תספיק בשביל להבין כמה מיוחד הג'נטלמן ג'ק. יוצר מהמתכון האישי של מר ג'ק, וויסקי זה הושק לאחר כ-100 שנים מפתיחת המזקקה. למעשה, הדבר שהופך את הג'נטלמן ג'ק לכזה מיוחד, הוא מאוד פשוט. הוויסקי עובר סינון דרך פחם עץ מייפל לפני הכנסתו לחביות, ומספר שנים אח"כ מועבר סינון נוסף, לפני הכנסתו לבקבוק. התהליך הכפול מעדן את הוויסקי ומעניק לו איכויות חדשות וטעם חלק.750 מ"ל ג'ק דניאלס חברת האם: בראון פורמן נוסדה ב-1870 ע"י ג'ורג' גרווין בראון בלואיוויל, קנטאקי, בראון פורמן היא חברה המייצרת ומשווקת מגוון רחב של מוצרים איכותיים. המוצר המקורי של ג'ורג' גרווין, אולד פורסטר, הינו הוויסקי האמריקאי המבוקבק הראשון ועדיין חלק ממגוון מוצרי החברה. נינו של מייסד החברה, אוסלי בראון השני, משמש כחבר הנהלה כיום. בראון פורמן מעסיקה 4,400 עובדים ברחבי העולם, מתוכם כ-1,300 במטה החברה בלואיוויל. בראון פורמן הינה אחת מ- 10 חברות האלכוהול הגדולות בעולם, ומשווקת את מוצריה ביותר מ-135 מדינות. במגוון מוצרי החברה יש יותר מ-35 מותגי אלכוהול, ביניהם ג'ק דניאלס, פינלנדיה וסאוטרן קומפורט.

ג'נטלמן ג'ק - JENTELMEN JACK

ג'ק דניאל'ס ג'ספר ניוטון "ג'ק" דניאל, נולד בשנת 1850 כצעיר מבין 10 אחים ואחיות. בגיל 7 ג'ק הצעיר החל לעבוד אצל דן קול, כומר לותרני אשר בבעלותו הייתה מזקקת וויסקי על גדות נהר הלוס. במהלך השנים הבאות, ג'ק למד כל מה שיכל לגבי ייצור וויסקי. בחודש ספט', שנת 1863, לאחר לחצים רבים מצד משפחתו והקהילה הנוצרית, דן קול מוכר את המזקקה לג'ק דניאל, בהיותו בן 13 בלבד. ג'ק דניאל'ס, הוויסקי הנמכר ביותר בעולם, יצא לאוויר העולם בשנת 1866. הוא מיוצר במזקקה הרשומה הראשונה בארה"ב, בעיירה קטנה בשם לינצ'בורג, טנסי. ג'ק דניאל'ס מורכב מתירס, שעורה, שיפון ומים נטולי ברזל ממערת גיר השומרת על טמפ' קבועה במהלך כל השנה. התזקיק מועבר לסינון דרך פחם מעץ מייפל במכלים שגובהם 3 מטרים, בתהליך שלוקח כעשרה ימים, ובמהלכו הוויסקי מתרכך ומקבל ארומה וטעם ייחודי. איש יודע מה פשר הספרה שבע. אנחנו בטוחים שלג'ק היתה סיבה טובה.... ג'נטלמן ג'ק לגימה אחת תספיק בשביל להבין כמה מיוחד הג'נטלמן ג'ק. יוצר מהמתכון האישי של מר ג'ק, וויסקי זה הושק לאחר כ-100 שנים מפתיחת המזקקה. למעשה, הדבר שהופך את הג'נטלמן ג'ק לכזה מיוחד, הוא מאוד פשוט. הוויסקי עובר סינון דרך פחם עץ מייפל לפני הכנסתו לחביות, ומספר שנים אח"כ מועבר סינון נוסף, לפני הכנסתו לבקבוק. התהליך הכפול מעדן את הוויסקי ומעניק לו איכויות חדשות וטעם חלק

טולמור דיו - TULLAMORE DEW

טולמור דיו הינו ויסקי בלנדד אירי מהטובים והנפוצים ביותר בעולם. הויסקי זוקק לראשונה בשנת 1829 בעיירה הקטנה טולמור שבמחוז אופלי (Offaly) במרכזה של אירלנד. המילה Dew בשם מקורה בראשי תיבות של אחד הבעלים הראשונים: Daniel Edmond Williams. מדי שנה נמכרים למעלה מ- 2.5 מליון בקבוקים ביותר מ- 80 מדינות שונות. מייקל ג'קסון, מבקר הוויסקי הנודע אף כינה אותו "הוויסקי האירי המעודן והאנין מכולם". הבלנד המקורי של טולמור דיו ידוע בעולם בשל עדינותו. הבלנד מורכב מוויסקים בני שלוש שנים ויותר, 60% גריין, 40% מאלט שעורה. זהו וויסקי עדין, בעל ניחוחות לימון ופחם עצים, מתקתק, חמאתי וסיומת נעימה. הוויסקי זכה במדליות רבות לאורך השנים כאשר הזכיה המכובדת ביותר היתה בשנת 2005 בה השתתף הויסקי בתחרות International Spirits Challenge וזכה בפרס ה"טרופי" הנחשק, ונבחר מבין 700 משקאות מכל העולם שהתחרו איתו בקטגוריה.

פור רוזס - FOUR ROSES

פור רוזס המזקקה הוקמה ב- 1888 על ידי פול ג'ונס. בשנות ה- 40 נקנתה על ידי הקונצרן הקנדי סיגראם. ב- 2002 נמכרה המזקקה למבשלת הענק היפנית קירין. במשך מספר שנים היה הוויסקי זמין אך ורק בשוקי אירופה ויפן, ונמכר בארצות הברית רק בקנטקי עצמה. הסיבה לכך הייתה נעוצה בעובדה שכמויות הוויסקי שהיו ביישון והתבגרות במחסני החברה לא הספיקו לכיסוי השוק האמריקאי. רק באפריל 2007 הוכנס הבורבון הזה גם לניו יורק. הבורבון של פור רוזס נחשב רך ועדין. פור רוזס — סינגל בארל מיושן לפחות שבע שנים ברציפות בחבית עץ אלון אמריקאית אחת, מכאן, המושג "Single Barrel" . החבית, חדשה לגמרי, עוברת חריכה ונבחנת בקפדנות לפני שמוכנס אליה הוויסקי. בסוף כל תקופה של התיישנות ימולאו מכל חבית 248 בקבוקים. כל חבית תניב וויסקי ייחודי משלה ותיתן הזדמנות לטועם להשוות בין שנים שונות וחביות שונות (בדומה לטעימת יין).

טיצ'רס - TEACHER'S

בשנת 1830 התחתן בחור סקוטי בשם וויליאם טיצ'ר, עם הבת של הבוס שלו, בעל חנות מכולת גדולה בגלאזגו. חלפו מספר שנים, החנות עברה אליו בירושה והוא החל לערבב וויסקים שונים, לאחר 20 שנה, בעזרת בניו אדם וויליאם - הצליח להגיע לראש רשימת מכירות הוויסקי בגלאזגו. המאלט העיקרי בבלנדים של וויסקי טיצ'רס הוא "בונאהבן" (Bunnahabhain), וויסקי מאלט כבד ומעושן מהאיילה (Islay). וויסקי טיצ'רס היילנד קרים Teacher's Highland Cream יצא לאוויר העולם בשנת 1884 ותוך זמן קצר הפך להצלחה. הכוונה במושג "היילנד קרים" היא לוויסקים המשובחים ביותר מאזור ההיילנד.

ג'ימסון 12 שנה - jamesone 12

ג'יימסון הוא וויסקי אירי מסוג בלנדד (דהיינו כזה המורכב מערבוב של מספר וויסקים שונים, מחביות שונות), המופק מתערובות של מאלט (דגנים אשר עברו תהליך ליתות) ומדגנים שלא הפכו למאלט. ג'יימסון הוא וויסקי אירי מסוג בלנדד (דהיינו כזה המורכב מערבוב של מספר וויסקים שונים, מחביות שונות), המופק מתערובות של מאלט (דגנים אשר עברו תהליך ליתות) ומדגנים שלא הפכו למאלט. שעורה הינה מרכיב עיקרי לתהליך הכנת הוויסקי, אך בהפקת הג'יימסון מעורבים גם סוגים נוספים של גרגירי תבואה, דבר המתבטא כמובן בטעם. ייבוש המאלט נעשה בתנורים סגורים, דבר המבטיח טעם חלק וטבעי ללא עשן. הוויסקי עובר זיקוק משולש, והיישון נעשה בעיקרו בחביות עץ אלון בהם השתמשו בעבר ליישון שרי ובורבון.

בלק אנד וויט - BLACK & WHITE

בלנדד וויסקי המיוצר משנת 1884 על ידי חברת ג'יימס ביוקנן — בלנדר וסוחר וויסקי מלונדון. תוך שנה הוויסקי נחל הצלחה ואף זכה בחוזה הספקה לבית הנבחרים. בכך היתה החברה שחקנית חשובה בהחדרת הבלנדד וויסקי לשוק האנגלי. ג'יימס ביוקנן עצמו היה ידוע כחובב חיות מושבע ובאחת הפעמים בהן ביקר באזור ההיילנדס החליט לצרף לשם הוויסקי וללוגו שלו שני כלבי טרייר סקוטיים, אחד שחור והשני לבן מצפון ההיילנדס. אלו אותם כלבים המוכרים כלכך בעולם הכלבים על התווית הקדמית של הבלק אנד וויט (כלבי רועים סקוטיים). הוויסקי הינו בלנד קליל עם טעמים עשביים קלים המאוזנים עם מתיקות דגנית עדינה. הוא עשוי מ- 60 - 65 אחוזים של גריין וויסקי. השוקים העיקריים בהם הוא נמכר הם איטליה, דרום אפריקה וקנדה. רק לאחרונה הוא הוכנס שוב לשוק הבריטי

בלק בוש - BLACK BUSE

וויסקי בושמילס בלק בוש הוא וויסקי אירי המורכב מ-75% מאלטים בני 8 שנים וכמות קטנה של גריין בן 6 שנים. בושמילס בלק בוש הוא וויסקי אירי משובח בעל טעמים עמוקים ומשובחים; זהו וויסקי אירי בעל אופי מיוחד. הבלק לייבל של בושמילס נחשב לאחד הבלנדים הטובים ואולי הטוב שבהם.

ג'וני ווקר דאבל בלק - JONNIE WALKER DOUBLE BLACK

ג'וני ווקר דאבל בלאק. מדובר בוויסקי יוקרתי, שדרוג של הבלאק לייבל הידוע, עם טעם של עישון עמוק ואיכותי, מהסוג שמגיע רק מהתיישנות של כמה שנים טובות בחביות חרוכות היטב, מה שאומר שזה די דומה לבלק שאנו מכירים אך עם טעם יותר מיושן ואותנטי שקשה לא לאהוב. ג'וני ווקר (Johnnie Walker) הוא ויסקי סקוטי מסוג בלנדד (מורכב מערבוב של מספר סוגי ויסקי), המיוצר במבשלת דיאגאו שבקילמרנוק, סקוטלנד. כמו כן לחברת ג'וני ווקר יש 6 סוגי ויסקי שכל אחד מהם מיושן בחביות עץ אלון. החברה מוכרת למעלה מ-120 מיליון בקבוקי ויסקי בעולם בכל שנה, בכ-200 מדינות והויסקי שלה נחשב לוויסקי בעל התפוצה הרחבה ביותר בעולם. במקור נקרא הוויסקי "ווקר'ס קילמרנוק ויסקי" (Walker's Kilmarnock Whiskey) ויוצר על ידי ג'ון (ג'וני) ווקר, זבן מקומי בעיר איירשייר שבסקוטלנד. הוא נהג למכור את הטובין במכולת הפרטית שהחזיק בבעלותו. למרות זאת, מי שהפך את הוויסקי הביתי של ווקר לנפוץ כל כך היו דווקא בנו, אלכסנדר, ונכדו - אלכסנדר ווקר השני. ווקר עצמו הלך לעולמו ב-1857, אך מורשתו - בצורת המשקה הסקוטי המסורתי והמפורסם - חיה ובועטת. גם היום מיוצר הוויסקי בקילמרנוק, אך כיום המבשלה כוללת מפעל גדול הסמוך לתחנת הרכבת העירונית. משרדי ההנהלה של החברה ממוקמים לא הרחק משם, במבשלה המקורית של ג'וני ווקר עצמו, בפינת הרחובות סטראנד (Strand) וג'ון פיני (Finnie). עד 1860, החוק בסקוטלנד לא אפשר ערבוב של לתת עם דגנים אחרים. רק ב-1865 החל בנו אלכסנדר לייצר את הוויסקי המעורבב (Blended) הראשון שלהם - ווקר'ס אולד היילנד (Walker's Old Highland), שלימים נקרא ג'וני ווקר וייט לייבל. (לבן) מאוחר יותר יצאו ה-Special Old Highland (מיוחד - לימים Red Label) וה-Extra Special Old Highland (מיוחד מאוד - לימים Black Label). נכדיו של ג'וני ווקר, ג'ורג' ואלכסנדר השני, העניקו לוויסקי שמות לפי צבעים בשנים 1906-1909 ושנים ספורות מאוחר יותר הפסיקו את ייצורו של ה-White Label משיקולים כלכליים. בשנת 1932 נוסף ה-סווינג לפס הייצור. ג'וני ווקר מוכר מספר סוגים של ויסקי, כל אחד מורכב מתערובת דומה, אך ההבדלים ביניהם ניכרים במספר השנים בהן בילה הוויסקי בתהליך היישון. רד לייבל (Red Label) - ויסקי בן 3-5 שנים. בלאק לייבל (Black Label) - ויסקי בן 12 שנים. גרין לייבל (Green Label) - ויסקי בן 15 שנים. זהו וויסקי מסוג בלנדד מאלט שייחודו בכך שהוא מורכב מתערובת של מספר סוגי ויסקי סינגל מאלט, שהבולטים ביניהם הם טאליסקר, קראגנמור וקאול אילה. סווינג (Swing) - ויסקי שגילו אינו מצוין אבל הערכה היא שהוא בן 17 שנה. גולד לייבל (Gold Label) - ויסקי בן 18 שנים. בלו לייבל (Blue Label) - מותג היוקרה של חברת ג'וני ווקר. כמו כן שנת המינימום של הבלנד הצעיר ביותר אינה מצוינת, חברת ג'וני ווקר מודעת לכך והיא טוענת שאינה מוכנה לציין זאת כדי לא לתת יותר מדי מידע על המותג אך ההערכה הרווחת היא שהצעיר במרכיביו בן 27 שנים, ואילו הזקן במרכיביו בן 50-60 שנים.

ג'ק דניאלס- JACK DANIELS

ג'ספר ניוטון דניאלס או ג'ק דניאלס (Jasper "Jack" Newton Daniel באנגלית) (1850 - 1911), היה מייסדה של מזקקת הויסקי של ג'ק דניאל בטנסי. נולד בספטמבר, אך ככל הנראה אף אחד לא יודע את תאריך הולדתו המדויק. אם שנת הולדתו הידועה (1850) אכן נכונה, ייתכן כי היה יצרן ומזקק ויסקי מורשה כבר בגיל 16, זאת מכיוון שבעלי המזקקה אשר נושאת עד היום את שמו טוענים כי הוקמה ב-1866. רישומים נוספים קובעים את יום הולדתו ב-5 בספטמבר 1846, ובביוגרפיה שיצאה לאור ב2004 על חייו "דם וויסקי: חייו וזמנו של ג'ק דניאל", המחבר פיטר קראס, מותח כי על פי שטר הקניין ורישום הקרקע, המזקקה לא הוקמה למעשה עד 1875. ג'ק היה בן למשפחה בת 13 ילדים ממוצא וולשי. מכיוון שג'ק מעולם לא התחתן ולא היו לו ילדים, הוא לקח את האחיין האהוב עליו, לאם מוטלו, תחת חסותו. לאם היה טוב עם מספרים ובמהרה היה אחראי על כל הנהלת החשבונות של המזקקה. ב1907, בעקבות התדרדרות במצב בריאותו, מסר ג'ק דניאלס את המזקקה לאחיינו לאם. ג'ק נפטר ב-1911 מהרעלת דם, בעקבות אינפקציה ברגלו. האינפקציה נוצרה בבוהן, אותה פצע ג'ק באחד הימים בעבודה, לאחר שבעט בכעס בכספת אשר במשרדו מכיוון שלא הצליח לפתוח אותה - תמיד התקשה לזכור את קוד המנעול. התקרית הפכה מאוחר יותר לנושאו של פוסטר שיווקי אשר יצא ב"לונדון אנדרגראונד" בינואר 2006, ונשאה את הכתובת: "מוסר השכל: לעולם אל תלך לעבודה מוקדם".

גלן פידיך 12 שנה - GLENFIDDICH

המותג הבסיסי והפשוט ביותר של גלן פידיך. זהו אחד מהוויסקי מאלט הקלים ביותר לשתייה, ויש לכך צד חיובי וצד שלילי. החיובי הוא שהספיישל ריזרב מתאים מאוד לשתיין הוויסקי מאלט המתחיל, בעיקר כי אין בו מורכבות יתרה, הוא לא מעושן מאוד, לא כבד בטעמים ומחליק בגרון בקלות יחסית. כל אלה הם גם הצד השלילי: כוויסקי מאלט, הספיישל ריזרב לא יהיה כוס הוויסקי של השתיין המתקדם והוא ייזנח לטובת מותגים איכותיים יותר. יחד עם זאת, זהו המותג הנמכר ביותר של גלן פידיך והוא מצוין, בעיקר, כאמור, לשתיין וויסקי מאלט מתחיל או לערב לא מחייב של לגימת וויסקי. הוויסקי שבו מיושן לא פחות מ- 12 שנים, והוא ברמה אלכוהולית של 43%.

ג'יי בי - JB

וויסקי סקוטי מסוג בלנדד מבית קנוקנדו (Knockando). ההיסטוריה של הוויסקי הזה הולכת אחורה עד סוחר היין האיטלקי ג'קומו ג'וסטריני, שהגיע ללונדון ב- 1749 בעקבות אהבה לזמרת אופרה אנגליה. הוא הביא איתו מבולוניה כמה מרשמים למשקאות אלכוהוליים שונים, אותם רקח דודו, שהיה מזקק משקאות. ג'וסטריני מצא שותף שאיתו הקים עסק למסחר משקאות בלונדון, אדם בשם ג'ונסון. מאוחר יותר, בשנת 1760, הוא חזר לאיטליה (יש אומרים - עם הזמרת). בשנת 1831 נמכר העסק לאחד מעשירי לונדון, איש בשם אלפרד ברוקס. ברוקס שינה את שמה של החברה, אך הותיר את שמו של ג'וסטריני ראשון. מאז ועד היום נקרא המותג על שם ראשי התיבות ששל שני השמות J&B. החברה היתה אולי הראשונה שגילתה את הפוטנציאל של הבלנדים. משנות ה-80 של המאה ה-19 היא החלה לקנות סטוקים של מאלט וויסקי בסקוטלנד ולערבב את בלנד הוויסקי שלהם. למזלם היתה זאת התקופה בה נעלם הקוניאק - המתחרה הגדול של הוויסקי - בגלל מחלת הפילוקסרה שהשמידה את רוב הגפנים בקוניאק באותה תקופה. הטעמים אותם יצרו גם התאימו מאוד לטעם האנגלי, שהיה פחות "קשה" מהטעם הסקוטי, שהיה רגיל לטעמי הסינגל. הזדמנות נוספת נפלה בחלקה של J&B בארצות הברית: במשך שנים הם ייצרו מותג מיוחד לשוק האמריקאי - Rare - ודחפו ופרסמו אותו שם. כאשר נגמרה תקופת היובש בארצות הברית, הם זכו להצלחה מיידית. עם ההצלחה בארצות הברית עוצב גם סיגנון הוויסקי העכשווי של J&B, כאשר האמריקאים דרשו וויסקי קל בטעמו וחלק וכך אכן היה. קיימים יותר מ-40 סוגי וויסקי המעורבבים בתוך הוויסקי אשר מעבר ליישון הרגיל שעובר כל אחד מהם (מינימום של שלוש שנים) עוברים כולם ביחד תקופת חיתון של למעלה משישה חודשים במיכלי עץ כדי לקבל וויסקי עגול והומוגני. ב- J&B מורגשת נוכחות של הסינגל מאלטים והרכים והמשובחים של אזור ספייסייד הסקוטי ובראשם הקנוקנדו.